egirisimofisi.com - BLOG

El hijyeni ve sosyal mesafe kuralı zaten olması gereken birşeydi. Bunu insanlığın 100 lerce yıl sonra yıl sonra yeniden ve belkide ilk defa keşfetmesi, aslında bizim tıkanmış ve çıkmaza giren modern insan yaşamımızın bir çözümüydü ve evet bu iki temel şeyle yeniden başka bir şekilde dönnüştürmeye başlayacak hayat bizi. Çünkü ellerimizde, ruhumuzda kirlenmişti tamamen. Hijyene önem vermeyerek ve sosyal mesafe kuralı olmadan aslında birbirimizi zehirliyor hatta taciz ediyorduk sürekli.

Tüm dünya gözle görünmeyen bir şeyden saklanıyor, herkes evinde. Milyarlarca insan normal hayat rutinlerinin dışına çıkmak zorunda kaldı. Dört duvar arasına sıkıştığımız şu günlerde herşey hem zor hemde kolay geçiyor.

1-Start-Up sizin için nedir, nasıl tanımlarsınız?
Açık olalım, Start-up tamamen "fakirlerin" girişimcilik şekline verilen havalı bir isim, yani sermayesi ve yeterli ekibi olmayanların girişimclik şekline deniyor. Bu yüzden büyük firmaların veya parası olanların kurduğu işletmelere start-up denmiyor. Bu anlamda start-up "ben fakirim ama iş fikrim var bu şekilde yapamam ve ortaklığa, yatırıma ve yardıma açığım" diyenlerin grişimcilik modeli.

Korona Virüsü Gerçek Anlamda Girişimcilik İçin Fırsata Çevirmek
Öncelikle Korona Virüs İle Hayatımızda Neler Değişecek Onlara Bakalım ;
1. Evde daha çok zaman geçireceğiz.
2. Tasarruflu bir yaşama geçeceğiz. Daha az tüketeceğiz.
3. Sağlık harcamalarına daha çok bütçe ayıracağız

Döviz kurlarının son iki senedir gerçekten çok yüksek seviyelere ulaşması ile, bu süreçte ekonomik krizinde etkisiyle işsizliğinde tavan yaptığıçok kötü bir döneme girdik ülkecek. Tabii bu süreçte çok zor günler geçirmeye başladık ve hala geçiriyoruz... Bazılarımız; özellikle işsiz kalanlarımız, ne iş bulursak yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz ve çoğumuz meslek ve sektör değiştirdik.

Evet, kabul edelim çoğumuz egirişim sahibi olarak zamanlama olarak stratejik bir çıkış düşünmeyiz. Oysa egirişimlerin geçrekleşmesinde çok önemlidir çıkış stratejisi ve dönemsel agresif  hareketeler gerekir.

Krizi veya dönemsel bir durumu fırsata çevirmek.. Bu egirişimlerin olmazsa olmazı olmalıdır. Özellikle az sermayesi olan ve ekibi kısıtı olan projeler için..

Aralık 06, 2019 Yazan
Yayınlandığı Kategori EGİRİŞİM

Egirişimler İçin En Doğru Çıkış Zamanı

Egrişimler için Türkiye'de hesaba katılmayan bir etkende daha var ki o da girişimin ne zaman aktive edildiğidir. Bir egirişim için tabi deneme süreçleri mühimdir ve ne kadar geniş bir zamanda test edilirse o kadar daha tam olur. Ama çoğu kimsenin hesaba katmadığı bir şey var, o da projenin başarılı olacağı mevsimin hangisi olacağı.  Türkiye denizlerle çevrili ama karasal iklimide fazlasıla yaşan bir ülde. Bu sebeplerle mevsimler arası geçişlerin insan psikolojisi üzerinde etkisi çok fazla. Örneğin ilkbahar ve yaza geçiş ülkenin nerdeyse tamamı için psikolojik eşik adeta. Kışın soğuk yapmuş ve karı yaşayan insanlarımız Mart ayı ile beraber başka bir psikolojiye girer ve öncelikleri havaların ısınması ile dışarda daha aktif olabilme olur. Bu sebeple eğer projenizi yazın aktive ederseniz veya ilk bahar başında muhtemelen gerektiği kadar ilgi çekmeyecektir. Bu anlamda Türkiye'de egirişmlerin başarılı olması için aralık ve mart ayları arasında aktive edilip belli bir aşamaya getirilmesi gerekmektedir.

Mark Zuckerberg'in kendi felsefesini özetlediği "hızlı hareket et bir şeyleri kır" sözünü duydum geçenlerde ilk defa ve gerçekten çok etkilendim. Şu aralar çok basit ve olağan gördüğümüz bu başarının(facebook.com) ardında aslında son derece büyük bir kişisel beceri ve zorluğun, vizyon sahibi olarak yeni bir denemenin ve kısacası kişisel bir felsefenin yattığını anladım.

Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2016 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By Erişim Ofisi