Egirişim Rehberi

Girişimcliğe Dair Geçrekçi Bakış Açıları

Domaine Takılıp Özgün Proje Yapamamak!

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Maalesef son dönemlerde Türkiye'de domain takıntısı egirişimciliğin önüne geçmiş durumda. Oysa, egirişim dediğimiz şeyde domainin önemi eskisi kadar önemli değil... Bunun en güzel örneğini Onedio.com ile tecrübe ettik... İlk duyduğumuzda "bu saçmalık" dediğimiz bir şey, şuan Türkiye de bir marka ve sosyal içerik üreticisi en büyük firma. Geçmişi 25 yıla yakın olan Mynet.com dan  daha çok ilgi çekiyor. Hal böyle olunca egirişimde içeriği ve projenin özgünlüğünü unutup domain üzerinden bir beklentiye giren herkes, özellikle son 10 yıldır hayal kıırıklığına uğruyor.

Şunu baştan kabul edelim ki, eksik ve profesyonelliği ve operasyonel süreçleri, pazarlamayı reklamı ve çıkış stratejileri yeterli olmayan bir domain çok süper olsa bile başarı getiremiyor. Bu yüzden işte Yemeke Sepeti "Banabi" projesinin önüne "Yemek Sepeti"ni koymak zorunda kalıyor. Yani kısaca diyor ki, biz operasyonda müşteri memnuniyetinde bildiiğiniz Yemek Sepeti girişimiyiz hatta ismin önüne "Yemek Sepeti" koyarak direkt biz "o"yuz girşimimizin adı "Banabi" olsa da... 

Hal böyle olunca gerçekçi olmakta ve domaine çok takılmamakta fayda var. Projenizi tam anlamıyla planlayıp fark yaratacak şekilde güzelce detaylandırıp belirli çıkış stratejileri ile 4/4 lük yaparsanız isminiz ikinci planda olacaktır olması gerektiği gibi.

Şunu anlamak gerekiyor ki, evet her ne kadar insanlar ilk önce isme baksa da, sonrasında içeriğe bakıyor ve öyle karar veriyor

 

"İçerik" Girişimciliği Neden Bu kadar Önemli Hale Geldi?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı 2000 yılından bu yana, internet üzerinden para kazanmanın böyle bir evrim geçireceğine dair kimseden bir şey duymadık aslında. Çünkü herkes gibi hepimizin  bir amacı vardı; iyi bir domain alıp o domainle iyi bir girişim yapmak ve zengin olmak. .com furyası dedikleri şeydi bu. Bir websitesi üzerinden hizmet veya ürün satarak zengin olmak.

Egirişimci Olarak Görünür ve Esnek Olmaya Çalışın!

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Ülkemizde maalesef proje üreten herkesin düştüğü bir ortak hata var.  Maalesef kimse projesinden bahsetmek istemiyor ve nerdeyse herkes çalınır veya kopyalanır korkusu ile hareket ediyor.  Bu süreç sonunda ise, insanların kendilerine sakladıkları proje giderek atıl ve işlevsiz bir projeye dönüşüyor ve sonuç olarak, tek başına yapılmaya çalışıldığı içinde başarısız olunuyor.

Acele Etmeyin Kuluçkada Kalın

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Hepimiz bu yeni süreçte, virüs salgını sonrası, geleceğimiz için neler yapabileceğimizi düşünüyor ve aceleyle bir şeyler yapmak istiyoruz. Şunu da bilmemiz gerekir ki, girişim ve egirişimcilik bir anda koşulların değişmesi ile zihni tetikleyip bir şeyleri kısa sürede yapabildiğiniz bir şey değildir. Bir şeylerin olması için önce fikrin ve beynin kuluçkaya yatırılırması ve üstünde beklenmesi ve ısıtılması gerekir. Varlığını başka bir varlık üzerinden ortaya çıkaran virüs bile 14 gün kuluckada kalıyor. Sizlerde kendinize kuluçka süresi verin.

Evde çalışmak sandığınızdan da eğlenceli ve kolay olabilir! Yeterki biraz özen gösterin!

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

1. Uyku... Erken kalmaya zorlamayın kendinizi geç yatmaya da, ne zaman çıkmak istiyorsanız o zaman çıkın yataktan veya ne zaman girmek istiyorsanız o zaman girin yatağa. uyku çalışma disiplininde geniş zamana yayılmalı çok uyuyarak zihninizi dinlendirebilirsiniz


2. Uyanma... Çok su için ve mümkünse kahvaltıyı kalktıktan 1 saat sonra yapın ve öncesinde C vitamimi alıp bir portakal yiyin ve tuvalate çıkın, tuvalete çıkmadan kahvaltı yapmayın. Tabii uyanınca banyo yapın.

 

Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2019 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By websitembu.com