Egirişim Rehberi

Girişimcliğe Dair Geçrekçi Bakış Açıları

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Yazıdan önce ilgili videoyu lütfen izleyiniz.

Evet, izlediğiniz gibi ilgili videoda epey bir mevzu var, egirişimciler olarak hepimizi ilgilendiren. Videoyu İzlediğinizde temel bir bakış açısı görüyorsunuz, o da; Amerika'nında tıpkı Türkiye gibi olduğu ve fikre yatırımın yapılmadığını, bu yüzden "fikrin çok önemli olmadığı" genel olarak herkesin fikirden çok "uygulama"ya odaklı olduğu yani icraata odaklı olduğu ve gerçek anlamda para kazanan bir girişimci olmak için, Silikon Vadisi'nde bile olsanız sizinde gerçekten bazı konularda pişmiş olmanız gerektiği ve doğru zamanda yeterli beceri ve tecrübelerle ve bu ek olarak finansmanla girişimciliğe başlamanız gerektiğine ısrarla vurgu yapılıyor.

 

Öncelikle 13 yılını Silikon Vadisin'de geçirmiş bir şirket kurmuş birinden duymak istediğimiz sözler bunlar değil sanki ve şunu da merak ediyor insan : "acaba bir ABD'li veya başka bir ülkeden biri olsa silikon vadisi'ndeki egrişimciliği bu şekilde mi anlatırdı? Ben açıkcası zannetmiyorum böyle anlatacağını, bu video da daha çok Türk tip bir baştan savma var ve ben milyoner olamadım başkası da olamasın hali de var gibi. Öncelike, bir başka ülkeden biri bence bu konuyu daha geniş ve kapsamlı ve kendi üzerinden örneklemelerle, somut tecrübeleriyle ve insanları demoralzie edici değil motive edici olarak anlatabilirdi ve egirişmcilikte asıl faktör olan "proje fikrini" bu kadar fazla küçümsemezdi.

 

Videonun sahibi Levent SAPCI bize yıllardır anlatmak  isteyipte şimdiye kadar anlatmadığı şeyi bu 10-15 dakikalık videoda anlatması ve diğer şeyleri gelip beraber analiz edelim

 

Öncelikle sevgili Levent hoşunuza gitmeyebilir ama Silikon Vadisi'nde yıllardır ortalama bir girişimcilik hayatı sürerken ve bir nevi gazeteceğine soyunup, zamanla 80.000 kişiye bazı şeyler anlatırken, karşınızda bu kadar iddialı konuşan bazı insanların çıkması ve onların sözleri belli etmesenizde sizi incitebilir. Bazı arkadaşlar çıkıp sizi direkt hedef almadan "gözümde sıfırdır" diyerek kendi bakışını söyleyebilir ama bu sizi incitmemeli ve cevap vermekte zorunda değilsiniz. Çünkü burda söz konusu siz değilsiniz, bu sözü söyleyenin vizyonudur. Şöyle düşünün bu kişi aynı zamanda 10 yıl iktidar olan bir partiye ve liderine de bu lafları edebilir ve diyebilir ki 10 yılda şu şu gelişmişlik endesklerinde bana bazı şeyleri sunamamışsan ben benim için sıfırsın diyenbilir.. Özetle bu tür iddialı lafla hakaret değil söyleyen için bir ölçütten ve reelde kendisi açısından olabilirlik sınırlarından bahseder.

 

Çünkü; Silikon Vadisi'nde egirişimclik konusundaeğer yıllar içinde bir girişimci, nakit 1-2 milyon dolar servet yapmamışsa Silikon Vadisi inde başarısız sayılır tezi bir anlamda da doğrudur ve hep bahsettiğin gibi bu orada çok büyük bir servet değil. Zira videoyu çeken kişi olarak bahsettiğiniz gibi gibi orda hayat çok pahalı zaten ve 1 milyon dolar küçük bir bir ev bile almaya yetmiyor. Öyleyse ayda 10000 dolar kazanıp 5000 dolar kira verirken siz orda burda 10000 lira kazanıp 5000 lira kira verienle aynı oluyorsunuz. Burda kendi açınızda mevzuya bakmanızda gerekirdi ve örneklemi kendi üzerinizden yapıp, bu yoruma kendi girişimcilik maceranızdan örneklerle fikirlerin ne kadar değersiz olduğu iddianızı anlatarak, karşıt bir tez üretmeniz gerekirdi. Bu durumda ordaki genellemeleri anlatıyorsunuz. Oysa reelde girişimcilik herşeye gebedir. Bunu herkes biliyor ve internet girişimciliğinde limitler yoktur, çünkü fiziki ürün(mamül) reel olmuyor çoğunlukla ve kolayca büyük paraklarda kazanılabilir

Gelelim asıl ikinci konuya; yani egirişimclikte fikiri küçümsemeye...

Ben öncelikle şunu da merak ediyorum madem hepimizi fikiri küçümsüyoruz peki "süper bir fikrim var?" diyen kişinin fikrini neden bu kadar merak ediyoruz, demek ki fikir hala çok önemli. Hele süper fikir çok daha önemli.

Henüz gerçekleştiremediği bir fikri olan kişiyi her egirişimci küçümseyebiilir. Bu doğrudur yaparızda bunu... Ama sen bu işin gazeteciliğine soyunmuş biri olarak bunu yapmamalısın. Neden mi çünkü bu bilime ve gelişmeye ters. Çünkü senin yaptığın şey yüzyıllar önce "dünya yuvarlak" diyenin ağzına lafını tıkamak gibi oluyor bir yerde. Çünkü vasat fikirleri "uygulama"nın yani icraatın zorluğunu ve önemi "süper fikir"den daha değerli bularak aslında herkesin "süper fikir" sahibi olduğu ve fark yaratan fikirin olmadığını iddia ediyorsun ki bu büyük yanılgı.

Öncelikle fikirlerin özellikle "süper fikrilerin" egirişimdeki öneminden bahsetmelisin. Ve söyeldiğin gibi herkesin süper bir fikiri olduğuda gerçek değil, maalesef yoldan topladığın 20 fikri olan kişin en süper fikri yeni bir "eticaret/pazaryeri ilan sitesi açmak" olabilir çoğunlukla. Ve gerçekten çoğunda da böyledir.

Bunun yerine, fark yaratan "süper fikrin" Silikon Vadisi ve dünyada ki egirişim sektöründe yerinden bahsetmelisin ve reel örnekler vermelisin. Mesela bir arkadaşın süper bir fikri vardı böyle böyle şeyler yaşadı gibi ve sizler buna dikkat edin gibi.

Öbür türlü herkesin arabası(fikri) mercedes gibi anlatıyor gibi olursunuz öyle bir dünya yok. Çoğunluk Kia veya Reno kullanıyor.

Bu yüzden fikri ötelemek yerine fikrin değerininde en az %50 olduğundan bahsetmelisiniz ki insanlar evet herşey fikirle özgün ve fark yaratan fikirle başlamalı ve vasat fikirlerini "süper fikir/ proje" diye kendisine inandırmamalı  ve anlatmamalı.

Bunu en basitinden domain alanlarda görüyoruz. Dünyada alınan her 10 domainden nerdeyse 5-6 sı fikir konusunda belli olduğunluğa erişmeyenlerin aldığı vasat proje domainleridir. Ama diğer 4 tanesinden 1'i bile çok süper bir fikir içerebilir ve bunun peşinden gidilmeliyi savunmalıyız ve alınan milyonlarca domainin aslında alınmaması gereken domainler olduğu ortaya konmnalıdır gibi.

Sonuç olarak, "süper fikir" sahibi olmak basit bir iş değildir ve herkeste bulunmaz. Bunun gerçekleştirilmedeki zorluğu onu üreten sahibinbin değerini ve fikrin süper fikir olmasındaki değerini düşürmez. Asıl bahsedilmesi gereken şey, nice süper fikirin dayanışma olmadan heba edildiğini ortaya koymaktır. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise, bencilliği ve garanticiliği bırakıp rsik alabilmek ve projede maaş bieşl almadan hisse ile yer alabilmenin öneminden bahsetmektir. Çünkü bütün o google. facebook ve youtube lar hep bir fikre inanıp fikrin etrafında fedakarlık yapan insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Eğer biz burda sadece VC lerin ağzına bakar bir egirişimcilik tarif ederseniz, o zaman hiç bir şey yapamayız. Asıl konuşmamız gereken şey, nasıl sermayesizde bir süper fikrin etrafında birleşeceğimiz, ekip oluşturmamız ve bunu yapmamızın gerektiğidir. Açık Girişim Ofisi - egirisimofisi.com bu amaçla kuruldu. Egosuz ve paylaşım ekonomisine ve dayanışmaya inanan egirişimciliğin, geleceğin girişimcilik felsefesi olması gerektiğine inanıyoruz. Bunu güçlü olarak sizde söylemelisiniz

 

 

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

1. Domain : istanbulusma.com 1000 dolar (10 yıllık domain facebook sayfası 100 beğeni twitter 250 istediğinz gibi istanbul ile ilgili bir site yapabilirsiniz )

2. Domain : tedariknoktam.com 350 dolar ( 6 yıllık domain - istenirse hazır pazaryeri sitesi olarak da verilir herkes dükkan açabilir. facebook sayfası 700 beğeni)

3. Domain : 2tekerlek.com[ 300 dolar - ( Bisiklet ev Motor satışı için domain 2 yıllık domain)

4. Domain : niyeya.com- 250 dolar Sosyal İçerik Platformu YouTube kanalı içinde ideal (5 aylık domain aktif site var üstünde artı hazır pro. temalı site istenirse 1 yıllık web tasarım desteği ücretsiz websitembu.com olarak verilecektir)

5. Domain : xseyler.com XŞEYLER 250 dolar - Sosyal İçeirk Platformu (1 haftalık domain youtube kanalı ve site hazır, mutlaka inceleyin)

6 . Domain : yebizi.com 250 dolar (2 yıllık domain artı hazır pro temalı site yemek sosyal ağı, ahzır pro temalı sitesi var istenirse 1 yıllık web tasarım desteği ücretsiz websitembu.com olarak )

7 . Domain : kuryeler.net 250 dolar - Kurye İş Platformu (1 Haftalık domain artı hazır pro temalı ve bileşenli site istenirse - 1 yıllık web tasarım desteği ücretsiz websitembu.com olarak verilecektir.)

8. Domain : marketturu.com 250 dolar - Alışveriş Yardımcısı Bulma Sitesi ( 5 aylık hazır proje, pro bileşenli proje - 1 yıllık web tasarım desteği ücretsiz websitembu.com olarak verilecektir.) )

9. Domain : Marnevar.com (Marketlerde Neler Var?) 250 dolar (8 yıllık domain ve hazır site market broşürleri ve market turu )

Aktif site olanları girip incelEyebilirsiniz detaylıca

Proje ve Tasarımlar :

Domainlere ek olarak tasarımı hazır projeler istenirse hepsinde 500 lira ücreti vardır, alt yapılar Joomla ve Oxwall vb dir. bütün domainler projelidir egirisimofisi.com tarafından ve tasarım firmamız websitembu.com tarafından yapılmaktadır ve site olarak alınırsa 1 yıl ücretsiz verilecektir 1 yıl sonunda 3 aylık 90 tl dir devam etmek isterseniz.)

Ekstra Not : sağlık sorunları yüzünden fiyatlar 150 dolar civarında normalde hepsi 300-400 dolar civarındadır.. Sadece bu hafta için böyledir sağlık sorunu ile nakit ihtiyacından)

Bütün projeler ve domainler egirisimofisi.com güvencesindedir.
Mutlaka telefonla arayınız
05447120015

Egirişiminiz Büyük Oranda Video İçerik Bazlı ve Eğlence Amaçlı Olmak Zorunda

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Dünya internet trafiğinin %15'i YOUTUBE  %11'i Netflix'ten oluşuyormuş ve mevcut takip edilen içeriklerin %51'i videoymuş şu an ve yakında %60 civarında olacakmış...

Bu ne demektir? Bu, kısaca, egirişiminiz video ve eğlence sektörüne hizmet etme oranının gerekliliğini göstermektedir. Yani eğer başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız, bu 2 şey egirişiminiz de bir şekilde olmalı. Egrişiminiz video içerikli olmalı ve eğlence sekötürü servisi içinde olmalı.

Domaine Takılıp Özgün Proje Yapamamak!

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Maalesef son dönemlerde Türkiye'de domain takıntısı egirişimciliğin önüne geçmiş durumda. Oysa, egirişim dediğimiz şeyde domainin önemi eskisi kadar önemli değil... Bunun en güzel örneğini Onedio.com ile tecrübe ettik... İlk duyduğumuzda "bu saçmalık" dediğimiz bir şey, şuan Türkiye de bir marka ve sosyal içerik üreticisi en büyük firma. Geçmişi 25 yıla yakın olan Mynet.com dan  daha çok ilgi çekiyor. Hal böyle olunca egirişimde içeriği ve projenin özgünlüğünü unutup domain üzerinden bir beklentiye giren herkes, özellikle son 10 yıldır hayal kıırıklığına uğruyor.

Şunu baştan kabul edelim ki, eksik ve profesyonelliği ve operasyonel süreçleri, pazarlamayı reklamı ve çıkış stratejileri yeterli olmayan bir domain çok süper olsa bile başarı getiremiyor. Bu yüzden işte Yemeke Sepeti "Banabi" projesinin önüne "Yemek Sepeti"ni koymak zorunda kalıyor. Yani kısaca diyor ki, biz operasyonda müşteri memnuniyetinde bildiiğiniz Yemek Sepeti girişimiyiz hatta ismin önüne "Yemek Sepeti" koyarak direkt biz "o"yuz girşimimizin adı "Banabi" olsa da... 

Hal böyle olunca gerçekçi olmakta ve domaine çok takılmamakta fayda var. Projenizi tam anlamıyla planlayıp fark yaratacak şekilde güzelce detaylandırıp belirli çıkış stratejileri ile 4/4 lük yaparsanız isminiz ikinci planda olacaktır olması gerektiği gibi.

Şunu anlamak gerekiyor ki, evet her ne kadar insanlar ilk önce isme baksa da, sonrasında içeriğe bakıyor ve öyle karar veriyor

 

"İçerik" Girişimciliği Neden Bu kadar Önemli Hale Geldi?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı 2000 yılından bu yana, internet üzerinden para kazanmanın böyle bir evrim geçireceğine dair kimseden bir şey duymadık aslında. Çünkü herkes gibi hepimizin  bir amacı vardı; iyi bir domain alıp o domainle iyi bir girişim yapmak ve zengin olmak. .com furyası dedikleri şeydi bu. Bir websitesi üzerinden hizmet veya ürün satarak zengin olmak.

Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2019 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By websitembu.com