Egirişim Rehberi

Girişimcliğe Dair Geçrekçi Bakış Açıları

Solo Takılan Loser Olmak Yerine Bir Projede Bir Ekip İçinde Gerekirse Ücretsiz Çalışmalı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Türkiye'deki egirişimcilik konusundaki en büyük sorun aslında ülke ile ilgili coğrafik veya ekonomik şeylerde değil, asıl sorun dünaynın en girişimci milleti olarak ortak çalışma ve işbirliği yapma kültürümüzün nerdeyse olmayışı. 2000'lerin başından beri Türkiye dünyadaki dotcom(.com) furyasını üzerine en çok alan ülke oldu. Nerdeyse bütün girişimcililer bir domain alıp bir site yapıp köşeyi döneceğine inandı. Burada tabi temel dürtü; "kimsenin yapmadığını ilk önce tek yapıp tek başına köşeyi dönmek"ti. Tabii ki olmadı, köşe dönülemedi hatta dibe çakıldık. Olanlar ise ekip olanlardı ve birbiribe sadık ve projelerinden ve birbirlerinden şüphe etmeyenlerdi.

20 yıl geçti ve sonuçta burdan hala şu sonucu çıkaramadık ki; tek başına olmaz(çok çok zor olur)... Tek başına olmayınca, ya kendine ortaklar bul, ya da birilerine katıl. Evet solo tekli demek malum, bu yüzden solo loser diyorum. Ülkemiz özellikle egirişim alanında biribirine fesatlıkla, kıskançıkla, hasetle ve uzak bakan solo loserlarla dolu. Herkesin proje geçmişi dolu ve kaybediş öyküleri benzer...

Burada yapılması gereken şey, insanın kendisine şu soruyu bir an önce sormasıdır: "ben bu sektörü gerçekten çok seviyor muyum, yoksa sadece zengin olmak için mi yapıyorum bunu ve bu sektöre mecburmuyum yani başka yapacak bir işim var mı? diye sormak... Bir noktadan sonra ilk iki sorunun cevabı çok önemli değil, eğer kendinizi tanıyor ve başka yapacak bir işinizin olmadığına ve bu sektöre mecbur olduğunuza inanıyorsanız o zaman bu sektörde başka şekillerde var olarak kazanmayı seçmelisiniz. Veya hayatınıza dair iki tane sektör varsa bunları internette birleştirmelisiniz.

Şunu da sorun kendinize, peki bu sektörde tek olarak var olamıyorsanız o zaman başka birilerine çalışmayı düşünebilir misiniz? Ya da uzun vadeli bakıyormusunuz bu sektöre, yoksa hala o ilk günlerinizdeki gibi 6 ay 1 yılda parayı vurmak peşindesiniz? Öyle ya sürekli tek olarak başarısız oluyorsanız demekki başkalarına çalışacak kadar kalifiye değilsiniz.

Sonuç olarak, eğer kısa vadede tek başınıza bir iş kurup bu alanda kendi sermayenizle birilerinide çalıştırarak var olma durumunuz yoksa mutlaka birilerine katılmalısınız. Solo loser hayatınıza zorn vermek ve artık en azından beceri ve tecrübelerinizi geliştirmek için, birilerine cüzi ücretle veya ücretsiz dahi olsa çalışmayı düşünmelisiniz. Bu Türkiye'deki egirişim ekosistemi için tek çıkış noktasıdır. Yine kendi projelerinize sahip olan ama birilerine çalışın, beceri ve tecrübe edinin. Çünkü o beceri ve tecrübeler sizi iş sahibide yapar size iş de kurdurtur ilerde. Çünkü kendimizi becerikli ve zeki hissetsekte hala eksiğizdir ve asıl girişimcilik becelerimiz başkaları ile çalışarka tecrübe edeceklerimizdedir.

egirisimofisi.com bu amaçla kuruldu. Dayanışma ve işbriliği kültürümüzü egirişim alanında ortaya çıkarmak için... Hemen sizde şimdi sitemize üye olup bu kültürü inşaa etmeye yardımcı olun..

 

Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2019 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By websitembu.com