Egirişim Rehberi

Girişimcliğe Dair Geçrekçi Bakış Açıları

Domainleri Nasıl Alıyor ve Nasıl Mahvediyoruz?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Domainleri Neden Yanlış Alıyor ve Nasıl Mahvediyoruz?

Türkiye'de egirişim alanında, alan adı konusunda böyle bir hatamız var maalesef ve her yıl milyonlarca TL'yi her hangi bir başarı elde edemediğimiz domainlere yatırıyoruz. Çoğu domainimiz atıl olarak beklerken bazılarınıda yarım yamalak olarak yapmaya çalışıyoruz. Muhtemelen son 10 yılda domainlere yatırdğımız para ile kendimize çok iyi bir bilgisayar alabilirdik. Ama biz o paraları gereksiz bir şekilde domainlere yatırdık.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle domain alırken gerçekten seçici olmalıyız. Üzerine iyice düşünmediğimiz domainleri ve belli ölçülerde nitelikli olmayan; ticari değeri olmayan uzun ve Türkçe karakterleri fazla olan domainleri asla satın almayalım.

Neyi Yanlış Yapıyoruz?

Evet, çoğumuz domain alırken kendimizi bir icat yapmışız gibi hissediyor ve heyacana kapılıyor ve aklımıza gelir gelmez o domaini satın alıyoruz. Bu şekilde alınmış sonrada domain pazaryerlerinde satılmaya çalışılan binlerce domain görüyoruz. Çoğumuz birbirimize bu domainleri görünce "hangi akılla almış bunu acaba?" diyoruz. Çünkü yaptığımız çok zor bir şey değil, sadece kelimeleri bir araya getiriyoruz ve kredi kartı bilgilerimizi girip satın al diyoruz. Yıllar sonra, geri dönüp baktığımızda çok anlamsız bulduğumuz domainleri almak bize gerçekten her anlada zarar veriyor, hem ekonomik olarak hemde girişimciliğimizin başarısını ölçme anlamında.

Seçici olmak birinci kuralımız olmalı ve ikinci kural olarak aklımıza geldi diye hemen o domaini  satın almamalıyız. En az 1 hafta kendimize süre vermeli ve domaini bir çok açıdan değerlendirmeliyiz.  Eğer gerçekten projeledirilme anlamında uygun değilse veya mevcut  projemize uygun değilse ve başka daha iyi alternatifler bulabiliyorsak mutlaka başka seçenekleri de düşünmeliyiz.  Alternatifleri oluşturulmadan alınan bir domain genelde başarısız bir seçim oluyor. Birden fazla domain arasından seçilerek alınan ve sıkı bir ticari ve kullanışlılık değerlendirmesi yapılan domainler daha başarılı olabilir.

Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2016 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By Erişim Ofisi