Egirişim Rehberi

Girişimcliğe Dair Geçrekçi Bakış Açıları

Elimizin Altındaki Süper Güç : İnternet

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Bundan 20 yıl önce, internetle ilk tanıştığımızda, büyülenmiştik ve tek istediğimz şey, 24 saat kesintisiz internete sahip olabilmekti. Çünkü o zaman ADSL yoktu ve bilgisayarlarımızın içindeki bir modeme telefon hattını bağlıyor  Superonline gibi servis sağlayıcılarından aylık para ile aldığımız şifreleri Windowsta Çevirmeli Ağ denen bir yazılımda yazıp Türk Telekom hattı üzerinden internete bağlanıyorduk ve dakika başına telefon faturamızada bir ücret geliyordu yani 30 dakika bağlanıp bağlantıyı kesip çıkıyorudk maillerimize baktıktan ve biraz chat yaptıktan sonra. Yani muhtemelen 24 saat açık kalsa bağlantımız, en az asgari ücret kadar para öderdik. Bu çok acı birşeydi, su gibi hazırda akabilecek bir şey vardı evimizde ama istrdiğimizde açıp yıkanamıyorduk, çünkü çok pahalıydı ve musluktan çok az su akıyordu(çok yavaştı internet)


Şimdi ise aylık 50-70 tl ye yani asgari ücretin %3-4 üne 24 saat sınırsız ve hızlı internete sahip olabiliyoruz.  Hem hızlı hemde 24 saat kesintisiz evet çünkü o zaman bağlantı hızı en fazla saniye 8 kb'idi ve ancak sohbet programı ve mail sitesini açıp arama motorunda zar zor sayfa açabilirdiniz.
Böyle bir  sınırlı ve fahiş zamanlardan bu noktaya geldik ve evde değil sadece dışarda bile bağlıyız internete en hızlı şekilde.


Bunu şundan anlatıyoruz, çünkü 15-20 yıl önce "ah keşke 24 saat internet bağlantım olsa başka bir şey istemem, ne işler ne projeler yaparım" derken bugün sadece interneti 24 saat su gibi elektirik gibi kesintisiz şekilde kullanırken asla verimli kullanmıyoruz. Bu gerçekten nankörlük ve yapabileceğimiz o kadar ço şey varki. Sabahtan akşama kadar telefonlarda sosyal medyada harcadığımız varkitleri, eğer bilgisayar başında bir kaç proje ve geleceğimiz için değerli şeyler yaparak harcasak inanın son 10 yılda çok farklı birikimler ve beceriler edinmiştik.


Yinede geç kalınmış sayılmaz Covid salgının ile evlerimize kapandığımız şu dönemde yeniden tekrar başlayıp kendimize ve geleceğimize katmak istediğimiz her projeyi çok geniş bir zamanda yapabiliriz. Sadece odaklanıp elimizdeki akıllı telefonları bir kenara bırakıp kendimize kahve veya bitki çayı yapıl bilgisayarlarımızın başına geçmeye ihtiyacımız.


Egirisimofisi.com olarak Egirişim Rehberi Bölümünde sizlere ne tür projeler yapabileceğiniz konusunda adım adım yardımcı olacağız bizi sosyal medyada takip edip sitemizi sıkça ziyaret etmeyi unutmayınRica Dip Notu: Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya butonları ile lütfen paylaşınız.. Reklam yapmak çok maliyetli..


Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2019 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By websitembu.com