Egirişim Rehberi

Girişimcliğe Dair Geçrekçi Bakış Açıları

"İçerik" Girişimciliği Neden Bu kadar Önemli Hale Geldi?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İnternetin yaygınlaşmaya başladığı 2000 yılından bu yana, internet üzerinden para kazanmanın böyle bir evrim geçireceğine dair kimseden bir şey duymadık aslında. Çünkü herkes gibi hepimizin  bir amacı vardı; iyi bir domain alıp o domainle iyi bir girişim yapmak ve zengin olmak. .com furyası dedikleri şeydi bu. Bir websitesi üzerinden hizmet veya ürün satarak zengin olmak.


Şimdi ise, geriye dönüp bakınca herşeyi aslında arama motorlarında liderliği eline alan Google'un değiştirdiğini görüyoruz. Şöyle ki, ilk olarak websitesi sahiplerin  Adsense ile kendi aldığı reklamları yayınlatarak para kazandırma fikri ile aslında, Google internetin geleceğini "bağımsız içerik" üzerinden değiştireceğinin ilk adımını atmış. Blogger ve Youtube'u almasıyla da aslında bunun yolunu iyice yapan Google, geleceğin internetinin en önemli unsurlarından birinin sadece indexleyeceği websitelerinin içeirkler değil, aynı zamanda başkalarına ait içeriklerin yayınlacağı paltformları da oluşturumak olduğunu gördü. Google blog ve video yayınlama platformalarında yayınlayacağı bağımsız kişisel içeriklerin internetin geleceğini olduğunu düşünüyordu belkide. Kendi sitelerinde zaten içerikleri üretenlerin "içerik üreticileri"nin böylece Google'ın blog ve video sitelerinde de içerik üreterek Google'ın reklam esaslı internet girişimciliğini tamamen kabul etmesi sağlandı.


Google ilk olarak firmalardan aldığı reklamları kendi arama motoru dışında, başka yayıncı web sitelerindede ADSENSE ile yayınlatarak, insanların hobi için bile yaptıkları sitelerinde gelir elde etmesine dayalı "bağımsız içerik üreticiliği"ne desteklediğini çok açık olarak görüyoruz. . Bu anlamda Google bağımsız içerik üreticilerini medya şirketleri gazete, dergi sitelerinin üstüne koyduğunu görebiliyoruz.

 

Bu "içerik üreterek, reklam yayınlarak para kazanma" fikrini zamanla insanlara iyice benimseten Google'ın, "içerik" "reklam" "gelir" üçlüsü esaslı bu temel anlayışının bir domain ve websitesi üzerinden ürün veya hizmet satarak para kazanma firkini yerini aldığını da bu şekilde görebiliyoruz.  Dünyada insanların bir websitesi üzerinden ürün ve hizmet satma temelli egirişimcilik denemelerinin başta Amerika'dan başlayarak tüm ülkelerde giderek patlayacağınıda öncede gördüler belki. Çünkü zamanla hepimiz gördük ki, uzunvadeli bir projeksiyonu ve profesyonel ve kurumsal bir iş anlayışı olmayan bu .com girişimciliği çabaları, aslında çok amatörce yapılması yüzünden batmak zorundaydı ve battık.

 

Bir çok sebep var aslında, başta yazılımın üretimi, yönetimi, dijital pazarlama, satış aslında sanılandan çok fazla çok emek, profesyonellik ve ekip çalışması gerektiiryor ve sanıldığının aksine fiziki bir dükkan açmak ve yönetmek sanal bir dükkan açmaktan daha kolay. çünkü fiziki dükkan ürünü alıp rafa koyduktan ve sabah açıp akşam kapatmaktan ibaret. Oysa websitesi ile ürün satışı dükkanı açmanın veya bir platform hizmeti sunmanın bir çok yanı var, yazılımın üretimi, yazılımın stabilleştirilmesi ve geliştirilmesii, sunucu  yönetimi ve email iletişimi ve ödeme yöntemleri ile aslında her şey sanıldığından daha zor ve ekip gerektiren, maliyetli bir şey ve bu yüzden zaten zamanla ürüns ave hizmet satışı pazaryeri siteleri sektörü domine etmeye başladılar. Çünkü satış yapan firma veya kişi yazılımla sunucuyla, ekiplle, ödeme ile uğraşmak zorunda kalmıyor.


Özetle, 2010'a kadar hepimizin ülkemizde de inat ettiği internet üzerinden bir websitesi ile ürün veya hizmet satarak zengin olma hayalinin bu anlamda çok amatör, zor ve gerçekten çapsız bir iş olduğunu da hem kendimizin yaptığı denemelerden hemde çevremizden görebiliyoruz. Bunun sonucunda ise 2015'ten itibarende ülkemizde de giderek Google'dan para kazanma esaslı bir "içerik üreticiliği" internet girişimciliğinin tamamen nerdeyse tüm internet girişimcileri tarafından kabul edildiğinide görüyoruz.  Özellikle son iki yılda Youtuber'lık üzerinden para kazanma fikrinin temel egirişimcilik haline gelmesi bunu açıkça gösteriyor.


Bundan sonrasının ise tamamen takipçi sayısı ile ilişkili olduğu gömrülüyor. Çok takipçi yap içerik üret reklam al. İzlenme sayınıza google para ödesin kendi aldığınız ürün reklamına ise firma veya kişiler. Sonuç olarak aslında web girişimciliği %90 öldü ve %10 başarı için çalışıyoruz ve "içerik" her zaman internet girişimciliğin temeli olacak gibi. 

Hakkında

egirisimofisi.com - Egirişim Ofisi, 2015 yılı Açık Girişim Ofisi fikri ile özgün yerli ve global projeler üretmek ve ihtiyacı olanlara egirişim çözümleri sunmak üzere 2019'da kuruldu..

Şişli / İstanbul

0850 840 60 28

 

© 2019 Egirişim Ofisi. All Rights Reserved. Designed By websitembu.com